Ana Sayfaya Git  Evrensel
 Enerji
 
Teknikleri
   


REFLEXOLOJİ Nedir ?


Ayaklar, eller, yüz ve kulakların çevresinde vücudun diğer organlarını temsil eden noktalar bulunur. Bu noktaların tekniğine uygun olarak uyarılması vücudun bağışıklık sistemine fayda sağlar. Bu da sağlığın iyileşmesi ya da iyi olan sağlığın korunmasını sağlar. Refleksoloji yapan kişiye Refleksolojist denir.

Vücudun enerji yollarında bir tıkanıklık varsa kendini rahatsızlık/hastalık olarak belli eder.

Enerji yollarındaki bu tıkanıklık giderildiğinde vücut enerjisi dengelenir ve bağışıklık sistemi güçlenir. İnsan vücudunda bulunan yaşam enerjisi herhangi bir nedenle bloke olduğunda, tıkanıklık oluşan bölge bundan etkilenir. İlgili refleks bölgesine masaj yaparak tıkanıklık giderilir ve vücudun kendi kendine iyileşme mekanizmasının daha iyi çalışması sağlanır M.Ö. 2500 lere dayanan Çin, Mısır, Hint kökenli bir terapi tekniğidir.

1913’de Dr William Fitzgerald vücudun bazı noktalarının ilgili organlarda aneztezik etki yaratabileceği teorisini ortaya atmıştır. 1930 larda ise Eunice Ingham bu teoriyi geliştirerek şimdiki refleksolojiyi ortaya koymuştur. Bir tıbbi tedavi yöntemi olmadığı gibi sıradan bir ayak masajı da değildir.

 Refleksolojinin faydaları: baş ağrısı, migren, sinüzit, bronşit, astım, hiper tansiyon, dolaşım bozukluğu, bel, sırt, boyun ağrıları, hazımsızlık, mesane hastalıklar, uykusuzluk, menopoz, yorgunluk v.s

NASIL UYGULANIR?

Refleksoloji tekniği el, yüz ve ayaktaki refleks noktalarına uygulanır. En çok noktalar ayakaltında toplandığı için, genelde ayak refleksolojisi diye geçer. Refleksolog ayak tabanlarında bedenin tüm bölgelerinin, organlarına karşı gelen refleks noktalarını belli bir basınç ile uyarır.

İyi bir tedavi uzmanı ayakaltına bakarak organlardaki zayıflığı bulabilir. Ayak tabanlarındaki herhangi bir noktada, sertleşme, yara, şişlik gibi bir durum varsa, o bölgede bir problem olduğunun habercisidir. O noktaya yapılan basınçta kişi ağrı ve acı hisseder.

Düzenli yapılan uygulamalar ile problem üzerine çalışılır.

Burada amaç, bedenin kendini iyileştirme gücünü harekete geçirerek vücudumuzun sağlıklı kalmasını sağlamaktır.

Refleksoloji uygulayıcısı
Canan Ülay

©2008 tüm hakları saklıdır. Evrensel Enerji Teknikleri